Voda kao izvor života
Prije nego nastavite čitati, molim Vas da se ustanete i popijete čašu vode.
Kad to učinite, napunite je ponovo i stavite pored sebe da pijuckate dok čitate. Nemojte počinjati čitati dalje dok to ne obavite.
Eto, hvala. Je l’ to bilo teško..? ☺
Kada nešto ne ide kako bi trebalo, prvi problem je uvijek nedostatak vode. Ona je baza prehrambene piramide u danu.
Čovjek može preživjeti i do 40 dana bez hrane, no bez vode umire nakon jednog tjedna!
70% našeg tijela i 92% krvi čini voda.
Svaki dan, preko mokraće, znojenja, isparavanja i svaku noć, regeneracijom odnosno pretvorbom stanica, eliminiramo 1,5 – 2 litre vode. Zbog svega toga, ujutro po buđenju, tijelo je dehidrirano. Probajte si zamisliti početak dana, uz kavu do dvije na tašte, koja presuši i ono malo vlage što je preostalo organizmu.
Bez rehidriranja tijela kroz cijeli dan, počevši od ranog jutra, tjelesne tekućine se zgusnu, pune su toksina, otpadnih tvari i masti, a to umara bubrege koji tada filtriraju pretjerano koncentriranu tekućinu.
Osim toga, a posebno kod redukcije tjelesne težine, sav ‘posao’ gubitka kilograma koji se trudite provesti, postaje uzaludan zbog nemogućnosti odvodnje otopljenih masti.
Zamislite sustav vena, arterija, kapilara i limfnih čvorova kao vodenu mrežu rijeka. Vodena struja prolazi, voda čisti spremišta uz rubove riječnog korita. Dovoljna količina vode održava rijeku čistom i bistrom poput planinskih potoka. S dotokom uvijek nove vode koja dolazi iz izvora. Sasvim drugačije od zaraslih i zapuštenih korita vode stajačice.
Bez dovoljno vode neće biti detoksikacije, čišćenja crijeva, smanjenja ili povećanja tjelesne težine, smanjenja razine kolesterola, poboljšane asimilacije mikronutrijenata!
U prosjeku, treba piti 1 litru vode na 25 kg mase.
Ako se bavite nekim fizički intenzivnijim radom/hobijem/sportom, bitno je piti još i više zbog povećane potrošnje vode.
1. Zadatak
Odmah po buđenju te prije doručka, ručka i večere, popijte veliku čašu mlake vode u koju možete ubaciti par kapi limuna (napominjem PAR kapi, ne cijeli limun, ne pola limuna) ili žličicu jabučnog octa. Ovaj dodatak povoljno utječe na metabolizam.
Uz to, ubacujemo 3-4 čaša vode kroz dan (ili 2 bočice od 0,5 litre) koje uvijek imajte uz sebe , na stolu, u autu, dok radite…
Bitno je da NE pijete vodu za vrijeme obroka niti neposredno nakon obroka. Imajte bar jedan sat odmaka od obroka. Zašto? Zbog informacije sitosti.
Mozak i želudac nisu usklađeni.
Informacija sitosti dolazi u mozak tek 15-20 min nakon jela, a ne odmah.
Iz tog razloga, ljudi često nastave jesti i prejedaju se prije nego dobiju povratnu informaciju od mozga da je dovoljno. Zato je izuzetno bitno popiti veliku čašu vode prije obroka (10-15 minuta). S tom, čašom prije obroka, doslovno se popuni prostor te eliminira mogućnost da smo žedni umjesto gladni. To je prvi korak ka količinskom smanjivanju obroka.
Nadalje, želudac samo informira da nešto nedostaje, a ne kaže točno što. U tom slučaju, mi po toj informaciji možda imamo osjećaj gladi, a u biti možemo biti samo žedni ili nam nedostaje neki element (neki vitamin, mineral, element u tragovima…).
Hidrirati tijelo treba unaprijed, kada osjetimo žeđ – već smo dehidrirali.
Tijelo dobiva vodu i kroz ostale napitke i hranu. Ali, u dnevni unos vode ne računa se bilo koja vrsta tekućine. U to apsolutno NE spadaju sokovi, kava, mlijeko, alkoholna pića, juhe…
Tijelo moramo prati. Kako izvana, tako i iznutra. Teško da ćemo otići pod tuš i otuširati se Coca –Colom zar ne? (osim možda s njima na ovoj plaži ;).
Eto, naučili smo i/ili ponovili mnogo toga o vodi. Dovoljna količina vode neizostavan će biti faktor na ovom Vašem putovanju no i kasnije. Stoga, neka bočica vode uvijek bude uz Vas. Sjetite se da kada osjetite žeđ, da Vam je tijelo već dehidrirano. Nemojte ga dovoditi u to stanje.
Hidrirajte se redovito!